Paskelbta Pakomentuoti

Kur graikai valgo?

Tavernos
Tikrąją taverną rasite nedideliuose miesteliuose, ne centrinėse gatvėse. Dažniausiai tai vieta, kur interjeras paprastas, kur dirba visa šeima, vieta, kur geriausiai galima patirti aprašytus maisto ruošimo, pateikimo ir valgymo ritualus, taip pat ir graikišką bendravimą prie stalo. Graikų įsitikinimu, geriausia valgyti toje vietoje, kur daug šviežio ir gerai paruošto maisto, o ne toje, kur įmantrūs patiekalai ir įspūdingas interjeras. Čia visuomet valgoma kompanijose ir dalijamasi maistu. Vakarieniaujant ar pietaujant nėra įprasta užsisakyti konkrečių patiekalų asmeniškai sau. Paprastai išsirenkami keletas patiekalų, kurie serviruojami stalo viduryje, ir visi gali jais dalintis. Tuomet skamba retsinos taurės, sveikatos palinkėjimai „stin jamas“. Jei nuotaika giedra, būtinai kuris nors iš vakarieniaujančių išsitrauks gitarą, o ypatingomis progomis vakaras nuspalvinamas tautiniais šokiais. Tuo tarpu kiekviena vakarienė, beveik be išimčių, pasibaigia ypatingai jaukiu ritualu – paskutinių maisto likučių ir alyvuogių aliejaus lašelių „išlaižymu“ iš lėkštės su duonos gabalėliu.

Dar vienas tavernų privalumas prieš restoranus, norint patirti tikrąją graikų virtuvės kultūrą ir tradicijas – čia dažniausiai naudojami hyper local produktai iš šeimyninių ūkių, dažnai ir iš pačio tavernos savininko daržo ar sodo. Tavernos Graikijoje skirstomos į psarotaverna (tai žuvies taverna, dažniausiai įsikūrusi arti jūros, kur kas rytą tavernos šeimininkas ar jo šeimos nariai plaukia žvejoti ir tavernos lankytojams pateikia tos dienos laimikį) ir psistaria (tai kepsnių taverna, kur virtuvės šefų „arkliukas“ – kepsniai ant gyvos ugnies).

Kafeneia
Vieta, kurioje graikai vyrai įsivaizduoja, kad šalyje vyrauja patriarchatas. Tai nedidelės kavinės, taip pat dažniausiai toliau nuo turistinių takų. Būtent šiose kavinėse geriausia susipažinti su graikiškais užkandžiais mezedes, kurie tavernose dažniausiai pateikiami kaip aperityvas, o čia – kaip užkanda prie vyno taurės arba stiklo ouzo ar tradicinės rakės, tsipoura ir tsikoudia, apie kurias vėliau.

Čia nuo pat ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro renkasi miestelio ar kaimelio vyrai, apsirengę tradiciniais juodais marškiniais, ir pro tankius ūsus siurbčioja juodą, dažnai per stipriai paskrudintą graikišką kavą. Nors tai ir nerašyta taisyklė – kavinės yra išskirtinai vyrų vieta. Čia jie laisvai ir emocingai gali diskutuoti apie politiką ir keikti mokesčių sistemą, žaisti kortomis, o kartais ir apkalbėti naujausias paskalas. Kadangi politika šiose kavinėse – dažniausia tema, jos kartais netgi vadinamos „mažaisiais parlamentais“. Dažnai atsitinka, kad konkrečiose kavinėse renkasi tik vienos politinės partijos šalininkai. Kaip ir tavernos, taip ir kafeneia – visų pirma vieta bendravimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *